Historijat Saveza bh. udruženja u Švedskoj
Savez bosanskohercegovačkih udruženja u Švedskoj osnovan je 07. juna 1992. godine s ciljem koordinacije aktivnosti tadašnjih udruženja koja su Bosnu i Hercegovinu smatrala svojom domovinom. Od tih teških dana kada se vodila borba za BiH u Kraljevini Švedskoj pokrenuta je i borba za stvaranje jedne nove bh. organizacije. Mora se napomenuti da je utočište u Švedskoj našlo oko 65 000 građana BiH u periodu od 1992 do 1995 godine.
Ako tu brojku promatramo sa aspekta mjesta boravka u domovini može se ustanoviti da je iz FBiH izbjeglo 20% dok je iz RS protjerano 80% današnjih stanovnika Švedske koji imaju porijeklo iz BiH. Najzapaženije aktivnosti u prvim godinama izbjeglištva bile su usmjerene u humanitarnim pravcima i borbi za priznavanaje BiH kao suverene i samostalne države.
Prvi kongres dijaspore u Sarajevu
Očuvanje kulturnih tekovina naroda BiH zastupljeno je u svim našim udruženjima i zasniva se na njegovanju folklorne i muzičke tradicije iz naše domovine. Putem horskih i dramskih sekcija njeguje se i pisana riječ te prenosi na nove generacije. Savez je ostvario i zavidnu saradnju i kontakt sa bh. kulturnim institucijama a vrhunac je bilo učešće predstavnika Saveza na festivalu "Baščaršijske noci" u Sarajevu.
Dvadeset pet godina zaredom, svake godine održava se Savezna smotra amaterskog kulturnog stvaralaštva i Savezno školsko takmičenje. Ovaj se dan sa sigurnošću može smatrati "Danom BiH u Švedskoj".
Informativna i izdavačka je veoma zastupljena pa je osim šampanja 183 broja magazina "Glas BiH" izdato i preko 20 različitih knjiga naših eminetnih pisaca. Sigurno najveći poduhvat koji je Savez realizirao u saradnji sa Zavodom za školstvo u Švedskoj je izdavanje Švedsko-Bosanskog rječnika sa preko 28 500 riječi i fraza. Osim ovog segmenta informisanje se sprovodi i preko Internet stranice. Vrlo važan segment predstavljaju i lokalni radio programi na bosanskom jeziku koji su aktivni u više gradova diljem Švedske.
NBV seminar
Humanitarna aktivnost je bila na najvišem nivou za vrijeme ratnih godina kada su poslane pošiljke sa tonama humanitarne pomoći u BiH. Savez je postankom i razvojem opravdao svoju ulogu i postojanje. Ostvarena je primarna uloga u organizovanju Bosanaca i Hercegovaca koji su svoje utočište našli u Švedskoj.
Zabilježena je i stalna saradnja sa Ambasadom BiH u Švedskoj. Još uvijek se vode zajedničke akcije na informisanju i animiranju građana za registraciju za izbore u BiH.
Savez ima i svoju malonogometnu fudbalsku reprezentaciju koju šalje svake godine na takmičenje Svjetskog saveza dijaspore čiji je BHRF aktivni član.
Svake godine Savez organizuje i studijska putovanja u Bosnu i Hercegovinu gdje se mladi upoznaju sa istorijom domovine.
Posljednjih godina BHRF sarađuje preko zajedničkih projekata sa švedskom trezvenjačkom organizacijom NBV.
Savez je tada radio na stvaranju preduslova za otvaranje Ambasade BiH u Kraljevini Švedskoj i uporedo vodio borbu za istinu o aktuelnoj situaciji u BiH. U ovom procesu učestvovalo je i domaće stanovništvo koje je pomagalo izbjeglicama iz BiH. Velike aktivnosti vođene su u pravcu etabliranja Saveza kod različitih švedskih institucija koje su se bavile doseljeničkom problematikom. Od samog početka obavljena je snažna informativna kampanja kroz Savezovo glasilo "Glas BiH" kje postoji i opstaje već 25 godina.
Savez ima za cilj da koordinira rad bh. udruženja i pomaže njihove aktivnosti na njegovanju i unapređivanju maternjeg jezika, kulture i tradicije, obrazovanja i informisanja kao i uključivanja u društveni život Švedske i ostvarivanju ravnopravnosti sa većinskim stanovništvom Švedske. Savez se u svojim aktivnostima i zadacima aktivno bori protiv svih vrsta negativnosti u društvu: rasizma, droge, alkoholizma, diskriminacije, nepravde i drugih. Savez se u proteklim godinama u potpunosti etablirao među srodnim švedskim organizacijama.
U sklopu aktivnosti koje se sprovode tokom cijele godine mogu se izdvojiti one koje su usmjerene na školstvo, kulturu, informativnu djelatnost i različite projekte koji se provode u Švedskoj i BiH. Savez u svom sastavu ima i dvije podorganizacije koje djeluju kao samostalne a to su Bosanskohercegovački omladinski savez i Bosansko-švedski savez žena.
Savez okuplja oko 60 udruženja u Švedskoj sa preko 10. 000 članova i predstavlja jednu od najvećih organizacija bosanskohercegovačke dijaspore u svijetu. Odbor za školstvo zauzima posebno mjesto u organizaciji dopunskih bosanskih škola. Nastava se odvija na osnovu važećeg nastavnog plana i programa BiH.
Savez je sa Zavodom za doseljenike i Ministarstvom vanjskih poslova Švedske pokrenuo prvo projekat "Bosanci pomazu Bosancima" a zatim i savjetodavnu grupu za povratak u BiH. Savez već dugi niz godina realizira različite projekte koje su usmjereni na dobrovoljni povratak a uspješan je primjer saradnje sa Ekonomskim institutom u Sarajevu na projektu " Pokreni privatan biznis u kontaktu sa novim bosanskim društvom".
Osim projekata posvećenih povratku, Savez je uspješno realizovao i projekat integracije koji nosi naziv "Integracija, ne izolacija". Kao važan segment uključenosti u svakodnevne aktivnosti Savez ima stalnog predstavnika u Vladinom savjetu za integraciju, i rasnu diskriminaciju Švedske.