top of page

Izborni budilnik

  • Admin
  • 3 nov. 2007
  • 4 min läsning

Nakon sastanka Koordinacionog odbora za masovnije učešće građana BiH u Švedskoj na narednim lokalnim izborima u BiH, koji sačinjavaju predstavnici svih bh. saveza i organizacija u Švedskoj, razgovarali smo Dragutinom Dadijem Mrasom, rukovodiocem projekta ”Izborni budilnik”.

Zašto projekat i zašto ”Izborni budilnik?

- Pošao bih prvo od činjenica nakon posljednih parlamentarnih izbora u BiH. Učešće glasača iz dijaspore bilo je katastrofalno. Podaci govore da ovdje u Švedskoj živi oko 70 hiljada građana BiH, a da oko 50 hiljada ima pravo glasa. Nepotpuni podaci govore da je u prošlogodišnjim izborima učestvovalo oko 4 hiljade glasača iz Švedske. Budući da je politički razvoj u BiH krenuo opasnim tokovima, sve govori da bi predstojeći opštinski izbori u oktobru 2008. godine mogli biti presudni za dalju sudbinu mnogih gradova u BiH, a posebno onih u kojima je provedeno temeljito etničko čišćenje. Zbog toga je važno probuditi svijest o važnosti glasanja i spriječiti ”betoniranje” stanja u najugroženijim opštinama. Treba imati na umu da u mnogim opštinama može desetak glasova biti odlučujuće, a u prosjeku jedno odborničko mjesto u opštinama je ”teško” oko 250 glasova. Nije teško izračunati koliko se izgubilo odborničkih mjesta neizlaskom na izbore i koliko se povratnika moglo zaposliti na osnovu izbornih rezultata. Toliko ukratko o tome što nam treba budilnik.

A zašto projekat? Da bi se postigli zadovoljavajući rezultati u odazivu građana na izbore, makar i 100% više nego prošle godine treba provesti jednogodišnju kampanju (socijalni marketing), koja bi dovela do povećanja broja glasova iz Švedske. Ako bi se sve završilo na pojedinačnim pokušajima volontera, rezultat bi mogao biti katastrofalan. Iako ozbiljniji pristup podrazumijeva i veće troškove, ne vidi se alternativa koja bi mogla dati željeni rezultat. Projektom je zamišljeno da se naši građani potaknu da izađu na izbore i da im se istovremeno olakša da učestvuju na izborima.

Generalni kratkoročni plan je povećanje broja glasača na opštinskim izborima bar za 100%, dugoročni cilj je pripremiti građane BiH u Švedskoj sa pravom glasa za parlamentarne izbore 2010. godine, a sekundarni cilj je poboljšanje imidža udruženja, organizacija i saveza sa bh. predznakom u Švedskoj i etabliranje kod građana, švedskih i bh. vlasti. Postoji mogućnost da se ovaj projekat putem Svjetskog saveza dijaspore BiH prenese i u druge zemlje gdje žive građani BiH. Da je na protekle izbore izašla polovina biračkog tijela koja živi u svijetu kao bh.dijaspora (oko 250 hiljada), drastično bi se promijenila struktura vlasti u BiH.

Šta je do sada urađeno na realizaciji projekta?

- Po prvi put su se na zajedničkom zadatku okupile sve organizacije i savezi sa bh. predznakom i spremne su da zajednički djeluju. Donešena je odluka o o provođenju kampanje, formirano je koordinaciono tijelo, osigurana konstrukcija finansiranja i obavljena potrebna istraživanja. Rezultati su sljedeći: 1. Beznađe – 22,6% ispitanika odgovara da ionako nije moguće ništa promijeniti, pa zato ne glasaju, 2. Odricanje od BiH: - 22,6% navodi kao razlog neglasanja da se ne misli vraćati u BiH, pa ih to ne zanima, 3. Proceduralni problemi –16,1% se žali na komplikovanu proceduru glasanja, 4. Nedostatak bh. dokumenata –12,9% ispitanika to navodi kao razlog. Prema podacima Ambasade BiH u Stockholmu procenat naših građana koji nemaju CIPS-ove dokumente je puno veći, 6. Greške Izborne komisije – čak 19,2% navelo je da nisu dobili glasački materijal, iako su se uredno registrovali. Ovaj razlog treba posebno ”napasti” u kampanji, jer ne samo da direktno smanjuje broj glasova iz dijaspore, nego i obeshrabuje ljude da se registruju. Dalja istraživanja mogu otkriti preciznije šta stoji iza ovih motiva i kako sena njih može djelovati.

Koje su naredne aktivnosti?

- Ovih dana očekujem da mi savezi potpišu ovlaštenje, odnosno da dobijem legitimitet za kontakte u Bosni i Hercegovini. Članovi Koordinacionog odbora dobili su konkretne zadatke i realizacija projekta odvijaće se po fazama. Donijeli smo odluku da se u toku trajanja projekta pozovu gosti iz Centralne izborne komisije BiH, nevladinih organizacija koje potiču građane da izađu na izbore i eksperte, koji mogu odgovarati na pitanja građana. Koordinacioni odbor poziva sve organizacije i građane, bez obzira na etničku, vjersku ili drugu pripadnost, a koji BiH doživljavaju kao svoju domovinu da se priključe projektu i pomognu u njegovoj realizaciji. Dobro su došli i svi sponzori koji mogu omogućiti da se podigne kvalitet provođenja projekta.Kontakt sa nama se može ostvariti preko svih 8 organizacija koje podržavaju projekat, a uskoro i preko naših stranica koje još nisu aktivirane : www.bihizbori.se iwww.izbornibudilnik.se. List ”Glas BiH” će redovno izvještavati o toku aktivnosti na realizaciji projekta, a i ostala glasila u Švedskoj koja izlaze na jezicima naroda BiH obećala su punu podršku.

Konstituisan koordinacioni odbor

Nakon što su se na zajedničkom sastanku u Jönköpingu osam bh.saveza i organizacija u Švedskoj usaglasili da je zajednički primarni cilj učešće što većeg broja bh. građana u Švedskoj na predstojećim izborima u BiH, učinjen je prvi korak na realizaciji ovog zaključka.

U Bosanskom kulturnom centru u Norrköpingu održan je sastanak na kojem su prisustvovali: Fikret Kadić (Savez bh. udruženja), Fikret Babović i Haris Tucaković (Bosanskohercegovački savez žena), Almedina Sačić (Bosansko-švedski savez žena), Elma Jakupović i Nerma Kilim (Bosanskohercegovački savez omladine), Sakib Kenjar (Islamska zajednica Bošnjaka), Mensur Mustafić (Muslimanski omladinski savez), Hasiba Cacan ( Savez Banjalučana), Fahrudin Cero (Muslimansko dobrotvorno društvo ”Merhamet”), te vođa projekta Dragutin Mras.

Na početku sastanka učesnici su se dogovorili da se ovaj organ nazove Koordinacioni odbor saveza i organizacija građana BiH u Švedskoj i da se za predsjednika imenuje Fikret Kadić (BHRF), a potpredsjednici su Almedina Sačić (BSKF) i Sakib Kenjar (BHIRF). Dogovoren je način funkcionisanja Odbora, donošenje odluka, finansiranje i kompetencije. Usvojen je izvještaj vođe projekta o aktivnostima za mjesec septembar, komunikacijski i operativni plan rade, te izvršene izmjene u projektu – umjesto političara u Švedsku će se pozivati članovi nevladinih organizacija i predstavnici Centralne izborne komisije (CIK).

Članovi Koordinacionog odbora prihvatili su obavezu da u što kraćem roku dostave imena kontakt osoba po lokalnim organizacijama, daju prijedlog slogana, prijedlog potencijalnih sponzora, dostave kalendar aktivnosti svojih organizacija do kraja ove godine i daju mišljenje o web stranici ”Izborni budilnik”. Jedan od važnijih zadataka biće i pronalaženje pogodnih ličnosti (autoriteta) u svojim sredinama, koji bi imali ulogu ambasadora ”Izbornog budilnika”.


Comments


Odabrani tekstovi
Novi tekstovi
Arhiv
Pratite nas
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page