top of page

Kongres Saveza dijaspore

U Sarajevu je, u subotu 7. jula 2018. godine, održan IX Kongres Svjetskog saveza dijaspore Bosne i Hercegovine (SSDBiH) pod pokroviteljstvom predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića, te uz podršku Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH. Na Kongresu je bilo prisutno 47 delegata, 39 posmatrača iz 13 zemalja članica saveza i članovi GO SSDBiH. Delegaciju Saveza bh. udruženja u Švedskoj predstavljali su: Fatima Veladžić, Izeta Burazerović, Meho Kapo, Smajo Murguz i Jasmin Bajrić.

Obraćanje gostiju i organizatora Kongresa

Predsjednik SSDBiH Hasan Šehović pozdravio je sve prisutne, poželio dobrodošlicu i proglasio početak rada Kongresa. Na samom otvaranju prisutnima se obratio i predsjedavajući Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović. U pozdravnom govoru naglasio je zajedničku izgradnju BiH na svim nivoima vlasti, zajedno s dijasporom i izdvojio važnost očuvanja maternjeg jezika u zemljama u kojima živi bh. dijaspora.

-Vrlo je bitno da smo dobili odobrenu kandidaturu za članstvo u EU, što je dijelom zasluga i bh. dijaspore, koja osim nesebične pomoći domovini svojim ulaganjima čini i 18 posto bruto nacionalnog dohotka BiH - naglasio je Izetbegović.

U svom govoru posebno se osvrnuo na glasanje na izborima.

-Dijaspora može promijeniti dosta toga u društvenom i političkom životu BiH, a posebno u entitetu RS. BiH je uvijek bila vaša i naša domovina i uvijek će to biti za nas i naša buduća pokoljenja, riječi su Izetbegovića.

Semiha Borovac, ministrica za ljudska prava i izbjeglice, kazala je da je veoma bitna saradnja BiH i dijaspore, te da je to posebno izraženo u kontaktima koje imaju SSDBiH i Ministarstvo za izbjeglice. Borovac je navela da su obrazovanje i utjecaj dijaspore na život BiH od velikog značaja. Literatura za dopunske bosanske škole u dijaspori je pripremljena i u toku je distribucija do država u kojima postoje ove škole. Pokrenuti su web portali Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice za bolju komunikaciju dijaspore i ministarstva, a osnovana su i reprezentativna tijela ministarstva u Njemačkoj i Austriji.

Suvad Džafić, pomoćnik ministra civilnih poslova, kazao je da je BiH posljednjih nekoliko godina napustilo oko 60 hiljada njenih građana, te da nadležne institucije moraju povesti više računa i pokušati zaustaviti ovaj negativni trend.

-BiH je zemlja vas i vaše djece. Zajedničkim ulaganjem u privredu i ekonomiju odlazak van granica domovine bi se mogao zaustaviti, istakao je Džafić.

Okrugli stolovi

Tokom Kongresa održana su dva okrugla stola: Uloga dijaspore u ekonomskom razvoju Bosne i Hercegovine i Očuvanje identiteta, kulture i jezika građana Bosne i Hercegovine u dijaspori.

Učesnici Okruglog stola Biznis grupe Svjetskog saveza dijaspore Bosne i Hercegovine bili su: dr.sci. Anes Cerić SSDBiH, Maida Bećirović – FIPA, Mirsad Jašarspahić, Privredna-gospodarska komora Federacije BiH, Suad Bešlić – predstavnik privrednika iz dijaspore ulagača u BiH, Mr. Sulejman Tabaković, dipl. pravnik i Sanel Jakupović, BhdiaFor. Oni su u svojim izlaganjima razmatrali stanje i perspektive razvoja ulaganja i poslovne saradnje bh. dijaspore sa relevantnim strukturama u BiH.

Pozdravili su uložene napore relevantnih institucija i organizacija u BiH i dijaspori u protekle dvije godine na promociji bh. dijaspore kao jednog od ključnih faktora koji može generirati i ubrzati društveno- ekonomski razvoj Bosne i Hercegovine, te naglasili da je, u cilju većeg stepena efikasnosti u budućem radu, neophodno osigurati pripremu i usvajanje sljedećeg:

– povećati stepen koordinacije domaćih i međunarodnih struktura, odnosno institucija i organizacija u smislu razmjene informacija o programima i projektima koji se realizuju u BiH i/ili dijaspori;

– osnažiti kapacitete nadležnih državnih institucija u smislu koordinacije za prethodno opisanu svrhu;

– uspostaviti unutar struktura upravnih organa nadležnih državnih institucija „Koordinacijsko vijeće poslovne dijaspore”;

– pripremiti elektronsku publikaciju “Diaspora Business Magazine” (DBM), kojom će se sakupljati i uređivati prilozi o ulaganjima i poslovnoj saradnji dijaspore na teritoriji Bosne i Hercegovine, u cilju što kvalitetnije medijske i marketinške poruke ukupnoj zainteresiranoj javnosti u Bosni i Hercegovini i svijetu;

– uspostaviti „Virtuelni trening centar poslovne dijaspore.

Učesnici okruglog stola na temu „Očuvanje identiteta, kulture i jezika građana Bosne i Hercegovine u dijaspori“ Haris Halilović, SSD BiH, Fatima Veladžić, Švedska i Muhidin Čolić, Institut za jezik UNSA prezentirali su rad dopunskih škola u Njemačkoj, Švedskoj i Danskoj. Pozdravljeni su napori institucija vlasti u BiH vezani za štampanje udžbenika za dopunsku nastavu djece u iseljeništvu od petog do devetog razreda, ali je istaknuto da je potreban i daljnji angažman kako bi se ova oblast bolje regulirala.

Novo rukovodstvo

Delegati su izabrali i novo rukovodstvo Svjetskog saveza dijaspore Bosne i Hercegovine. Za predsjednika ponovo je izabran Hasan Šehović (Turska), a za potpredsjednike Hamdija Malić (Hrvatska) i Tamara Smajlović (Italija).

Novoimenovani članovi Glavnog odbora SSD BiH su: Hasan Šehović (Turska), Ahmet Kemal Baysak (Turska), Muhamed Siranović (Engleska), Almir Balihodžić (Austrija), Dženan Nović (Norveška), Jasmin Bajrić (Švedska), Edin Hajder (Danska), Benjamin Heleg (Danska), Željka Šećerbegović (Danska), Nedžad Solunović (Njemačka), Safet Alispahić (Australija), Hamdija Malić (Hrvatska), Hajrudin Isović (Njemačka), Tamara Smajlović (Italija), Kerim Dizdar (Slovenija), Jasmin Halkić (Kanada) i Željko Javor (Holandija).

Glas BiH 184 - oktobar 2018


Odabrani tekstovi
Novi tekstovi
Arhiv
Pratite nas
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page