top of page

Uspjeh 13. savezne smotre

  • Admin
  • 2 juni 2008
  • 5 min läsning

Posljednjeg dana maja u Borås-u bila je paklena vrućina. U Kårhusetu (Folkethus) srdačna toplina. Ushićenost, polet i dobre pripreme same smotre su obilježja ovog sretanja

Ovaj grad i udruženje "Bosna" su još jednom bili domaćini najznačajnijoj smotri amaterskog stvaralaštva Bosanaca i Hercegovaca u Skandinaviji. I za ovu su smotru mnoga udruženja vrijedno radila čitavu godinu.

Težnja našeg Saveza da sačuva i njeguje bosanskohercegovačku tradiciju i jezik, te da stvori mogućnost amaterima da pokažu svoje znanje i vještinu, rezultirala je ovom veoma lijepom i uspješnom smotrom. Kao i na prethodnim smotrama organizatori su bili Bh. švedski savez žena i BiH omladinski savez u Švedskoj . Uz druge sponzore i oni su u sklopu manifestacije organizovali svoje štandove sa raznovrsnim aktivitetima. Sa ovim je sama smotra bila još bogatija.

Pročitajte kako je 13. saveznu smotru opisala "Bosanska pošta" kroz pero novinara Fikreta Tufeka.

Tristo minuta pjesme

U Boråsu je 31. maja održana 13. savezna smotra kulture i znanja bh. udruženja u Švedskoj. Bila je to jedna od dosad najboljih smotri kulturnog stvaralaštva. Nastupilo je 650 učesnika u preko 300 minuta programa iz 16 udruženja: Bosanska krajina i Sarajevo Malmö, Ljiljan Motala, BiH Norrköping, Bosna Skillingaryd, Una i Bosanka Skövde, BiH Värnamo, Ljiljan Växjö, Miris Örebro, Bosna Borås, Rubin Eslöv, BiH Gislaved, 2000 Gnosjö, BiH Göteborg i Sarajevo Jönköping.

Scenom su prodefilovi učesnici u devet juniorskih i seniorskih oblasti: horovi, recitatori, recitali, ilahije i kaside, drama, monodrama, sevdalinke, ritmičke igre i folklori.

Smotru je otvorila Sadeta Murić, predsjednica Saveza bh. udruženja u Švedskoj, a pozdrave su uputili i predstavnici nekoliko bh. i švedskih organizacija, među kojima i konzul Ambasade BiH u Stockholmu Jasminka Ustamujić.

Takmičenje se odvijalo u prelijepoj sali Folkets hus u Boråsu uz puno angažovanje gostoprimljivog domaćina Bh. udruženja Bosna. U tehničkom smislu sve je bilo dobro organizovano. Publika je čitavo vrijeme pomno pratila program i navijala za predstavnike svojih udruženja. Može se kazati da je Borås 31. maja bio BiH u malom. U uvodnom dijelu predstavili su se brat i sestra Lejla i Dino Bečić iz Eslöva.

U zvaničnom dijelu prvo je nastupio seniorski hor Ljiljan - Växjö i pobrao aplauze, jer je godinama jedan od najuspješnijih pod upravom Besime Kovačević (Mašić, op.BHRF). Potom je nastupio hor Bosanke - Skövde na čelu sa Mirelom Voloder, a onda se predstavio i hor BiH – Värnamo, pod upravom Merime Tihić. Recitatori seniori Mirela Cerić (Bosanska krajina) i Senada Hasanagić (BiH Värnamo) nagrađeni su aplauzima. Recitali seniora Bosanske krajine s Hadisom Terović i Mirelom Cerić, kao i Bosne (Borås) sa Zerinom Kriještorac i Faziletom Trnčić također su lijepo primljeni.

U ilahijama i kasidama dominirala je Bosanska krajina. U monodrami je briljirala talentovana Hana Terović iz Bosanske krajine „Tračarom“. Bosanska krajina je pobrala aplauze i juniorskom dramom „Kad umrem da se smijem“ u izvođenju Amine Muftić, Harisa Šabića i Selme Hurtić.

Kod juniorskih horova zabilježili smo dobar nastup Ljiljana (Motala) s pjesmom „Dao sam ti dušu“ koju je pripremio Nadir Garčević, a u njegovoj odsutnosti dirigovala Azra Avdagić.

Recitatori juniori bili su predstavljeni udruženjima Bosanka - Skövde, Rubin - Eslöv i Dinom Ahmetovićem iz Gislaveda koji je dobio ogroman aplauz za ”Osma pjesma - Pravdina”. Bosna - Borås u recitalu juniori nastupila je uspješno s Ćopićevim ”Bosanskim trkačima”, dok su sa ”Šarama djetinjstva” oduševile Ajla Galić, Azra i Lejla Velić i Sara Terović (Bosanska krajina). Ćopića su dobro izvodili i predstavnici Ljilana - Motala: Adnan Avdagić, Adna Gozić, Šejla Ćosić, Hasib Delić i Inda Biso. U juniorskim ilahijama i kasidama predstavila se solidno Bosna Borås sa Zerinom Kriještorac.

Sevdalinka je bila veoma privlačna publici. Počela je Nejra Trepić (BiH, Göteborg), potom Fatima Hodžić (Sarajevo, Malmö) sa „Mila mati“ uz orkestar Idriza Turčinhodžića, te duet Amela Klinac i Dino Ahmetović (BiH, Gislaved) sa „Oj Safete, Sajo“.

Kod seniora su aplauzom nagrađeni Ridvan Deumić (Sarajevo, Huskvarna/ Jönköping pjesmom „Svuda se sunce rađa“ u pratnji na hramonici Zijada Ališića, te Merdana Ramezić (Bosanska krajina) s pjesmom “Moj golube“. Ritmičke igre bile su ove godine veoma zastupljene, pa su nastupili juniori iz Skövdea, Gislaveda i Jönköpinga, a seniori iz Gnosjö-a, Skillingaryda i Huskvarne i Jönköpinga.

Vesele su bile Krupljanka Mirnesa Begić (13), Bišćanke Amela Račić (10) i Alina Memić (11), te Sanjnka Mirela Kaltak (14), sve sada iz Skövdea. Iz Gnosjö-a na drugoj strani družina: Melisa i Sabrina Hadžić i Merima Sjerotanović sa dvije Šveđanke: Sofia Davidsson i Isabel Larsson. Kažu predivno se zajedno druže, a Šveđanke pomalo pričaju bosanski. U crevenim haljinama vesela grupa iz Huskvarne/ Jönköpinga.

Folkloraši juniori bili su posebno pozdravljeni: Sarajevo (Malmö) sa ”Prošetale tri djevojke” Ajše Fejzić; BiH – Göteborg, Dukat - ”Igre iz okoline Sarajeva” Nine Muratagić; ”Splet igara Sandžaka” u izvođenju Bosne - Borås i koreografiji Sevdaline Selimagić; Sarajevo - Huskvarna/Jönköping ”Igre iz Bosne” u koreografiji Ajle Šalja i BiH Norrköping sa ”Spletom igara iz Bosne” u koreografiji Faruka Sarajlića.

Seniorski folklor Miris - Örebro predstavio se sa ”Igrama iz Bosne” u koreografiji Fatime Mahmutović. ”Igre iz Sarajevskog polja” izveo je folklor BiH - Norrköping u koreografiji Faruka Sarajlića, s primjedbom da je i u juniorskoj i seniorskoj postavi nastupio velik broj istih folklorista. Pravo prijatno iznenađenje priredilo je Sarajevo – Malmö, koje je premijerno izvelo ”Banjalučke igre” u izvrsnoj koreografiji Ajše Fejzić i pratnji orkestra. Ovaj je nastup, po ocjeni ovog izvještača, bio hit dana. Naravno, i nastup BiH - Göteborg i seniora proslavljenog „Dukata“ izazvao je salvu aplauza ”Igrama iz Kreševa” Murata Hačkovića. Kulturne nastupe folklora završila je Bosanska krajina - Malmö sa ”U đul bašti” u koreografiji Indire Dervišević i Mirze Jelačić, te pratnju orkestra Armina Konića Kone, što je publika više puta nagađivala frenetičnim aplauzima i vraćala na bis!

Na kraju valja reći da je Mirsad Begović, predsjednik Odbora za kulturu, dobio zaslužan aplauz za dobar ovogodišnji koncept smotre kulture kojim je po prvi put program izveden u trajanju od pet sati a ne cijeli dan kako je to ranije bilo. Ostaju jedino primjedbe na način rada selektora koji su sa tri regionalne smotre, ne bez turbulencija i s primjedbama iz dva regiona, odabrali najbolje. To, međutim, ne može zasjeniti novine i dobre strane smotre koja se ove godine zaista pokazala uspješnom. Na Savezu je i Odboru za kulturu da vide kako će dogodine još više osmisliti kulturne nastupe.

Svim bh. udruženjima uručene su na kraju prigodne diplome za učešće na Smotri kulture. Najbolji sa takmičenja u znanju učenika i iz kulture putovaće na nagradno putovanje u BiH.

Savezno takmičenje u znanju za učenika od 4. do 8. razreda

Svi su bili pobjednici Na Saveznoj smotri znanja iz 14 škola učestvovala su 54 učenika, a njihov rad je pratilo 11 njihovih nastavnika. Takmičili su se učenici iz odjeljenja Bosanskohercegovačke dopunske škole "Mak Dizdar" od 4. do 8. razreda iz jedinstvene grupe nacionalnih predmeta. Izvještaj je podnio Muhamed Kadrić, član Odbora za školstvo, a nagrade je uručila predsjednica Saveza bh. udruženja u Švedskoj Sadeta Murić i učitelj Safet Omerović. Ukupno je nagrađano 28 učenika iz 9 odjeljenja.

Najbolje rezultate ostvarili su učenici odjeljenja iz Gislaveda, čak 14 učenika je dobilo nagrade za jedno od prva tri mjesta. Potom slijede: Stockholm i Motala sa po 3 nagrađena, Linköping i Jönköping sa po 2 nagrađena, te Borås, Växjö, Skövde i Arboga sa po jednim nagrađenim učenikom.

IV RAZRED: 1. Ćorić Amil – Linköping 2. Bosno Emina – Gislaved 3. Delić Inas – Linköping V RAZRED: 1. Beganović Selma – Borås, Hodžić Lamija – Växjö 2. Crnalić Behzad – Gislaved 3. Glavaš Amina – Jönköping, Čomaga Emina – Stockholm VI RAZRED: 1. Behremović Vejzović Haris – Skövde, Čampara Edo – Stockholm, Tulek Zerina – Gislaved 2. Livančić Dea – Gislaved 3. Fazlinović Sanin – Gislaved, Fazlinović Adnan – Gislaved, Komadarić Hana – Gislaved, Fehratović Amina – Gislaved VII RAZRED 1. Redžić Ajla - Motala, Avdagić Adnan – Motala, Glavaš Amila – Jönköping, Dervišić Lejla – Gislaved2. Čukur Emina – Gislaved, 3. Karić Alma – Motala, Tulek Azra – Gislaved, Komadarić Adnan – Gislaved

VIII RAZRED 1. Čomaga Kerim – Stockholm2. Velić Erna - Arboga 3. Grcić Almedina – Gislaved, Suhonjić Meliha – Gislaved


Comentários


Odabrani tekstovi
Novi tekstovi
Arhiv
Pratite nas
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page