top of page

Četvrto mjesto i u Italiji

U borbi za treće mjesto ovaj smo put zaustavljeni od Irske. Izgleda da smo se pretplatili, kako neko u šali reče, na četvrto mjesto - uvijek tako blizu jednoj od medalja ali i volje i snage ponestane kad se odlučuje o plasmanu među tri najbolje ekipe.

Naši ponosni i ljubazni domaćini iz sedamdesetak porodica nisu nam dali da osjetimo tjeskobu i nesigurnost kroz koju Italija prolazi ovih godina i koja i njih pogađa. Alija Salihović, italijanski predstavnik u SSDBiH, te Dževad Mehmedović, predsjednik ovdašnjeg udruženja uspjeli su angažovati veliki broj dobrovoljaca koji su se našli na usluzi fudbalerima iz 17 zemalja: Amerike, Austrije, Belgije, Danske, Engleske, Francuske, Holandije, Hrvatske, Irske, Italije, Kanade, Luksemburga, Njemačke, Norveške Slovenije, Švedske i Velsa.

Program 9. svjetskog prvenstva počeo je u petak sa defileom učesnika od gradskog trga do gradske vijećnice, gdje je održano i izvlačenje takmičarskih grupa. Prvenstvo je otvorio Zaim Pašić, predsjednik GO SSDBiH. Goste je pozdravio i počasni član Glavnog odbora, general Jovan Divjak.

Naši momci sa generalom Divjakom

Takmičarski dio odigravao se u tri sale dok se finalni dio prvenstva igrao u Palazzeto Dello Sport. U prvom kolu grupe A sastali su se Italija i Slovenija te Engleska i Švedska. Slovenci su bez teškoća nadigrali domaćine kao što smo i mi ubjedljivo savladali Engleze sa 3:1. Za ekipu Švedske na ovom prvenstvu igrali su: Vernes Čajo, Smajo Smajlović, Edin Gigović, Dževad Glibo, Semir Jašarević, Armin Suljić, Eldar Abdulić i Semir Kukić.

Abdulić je bio dvostruki strijelac u prvom susretu dok je Jašarević bio strijelac drugog gola. U drugom meču naša ekipa doživljava poraz od mladih i razigranih Slovenaca sa 2:0.

Odlučujući susret sa ekipom Italije za odlazak u četvrtfinale nije počeo onako kako smo se nadali. Iako smo bili favoriti, Italijani su poveli na samom početku utakmice. Stanje šoka je izbjegnuto zahvaljujući brzom izjednačenju koje je izveo Semir Jašarević.

Smajlović je postigao drugi gol iz slobodnog udarca dok je konačan rezultat postavio Jašarević sa još jednim golom. U četvrtfinalima susreli smo se sa ekipom iz Holandije. Na gol se čekalo duže vremena, kada je Glibo dodavanjeJašarevića završio pogotkom. Ovaj rezultat je bio dovoljan da bi se plasirali u polufinale gdje smo se susreli sa budućim prvacima, reprezentacijom Hrvatske. Pobjedničkoj mašini naši se momci nisu mogli suprotstaviti i pobjeda Hrvatske od 4:0 bila je više nego zaslužena.

U pauzi pred finalne susrete odigran je revijalni meč između gradske skupštine Biella i SSDBiH, u čijoj ekipi je nastupio i naš Muhamed Cerić. U borbi za treće mjesto susreli smo se sa ekipom Irske ali ni tu nismo mogli nešto puno uraditi. Nakon vođstva od 3:0 iskru nade zapalio je Semir Kukićpogotkom pred kraj utakmice. Naša ekipa pokušala je mjenjanjem golmana sa jednim igračem dostići ovu razliku ali nije uspjela. Golom sa svoje polovine, igrači Irske zapečaćuju našu sudbinu i mi i ovaj put ostajemo bez medalje.

U finalnoj utakmici su se, po drugi put na ovom prvenstvu, susreli Amerika i Hrvatska. U kvalifikacijama su Hrvati pobijedili Amerikance sa 2:0 dok su u finalnoj utakmici igrali neriješeno 1:1. Pristupilo se izvođenju penala gdje su igrači Hrvatske bili uspješniji te pobjedom od 5:4 po prvi put osvojili prvo mjesto na fudbalskom prvenstvu bh.dijaspore. Najbolja ekipa je zaslužila pobjednički pehar – na ovom prvenstvu nisu izgubili niti jedan bod.

Prvenstvo je bilo veoma kvalitetno i pokazalo je da se neke stvari mijenjaju: Belgija više ne dominira dok Amerikanci već drugi put igraju u finalu. Najveće iznenadjenje je, ipak, Hrvatska koja je na ovom prvenstvu briljirala i sasvim zasluženo osvojila zlato.

Muhamed Cerić, kao koordinator za sport pri Savezu bh.udruženja ipak je zadovoljan postignutim dok je Muhamed Mujakić komentarisao ovaj uspjeh kao stabilnu igru naših momaka. Medalje i priznanja za uspjehe na prvenstvu su podijeljene na subotnjoj svečanoj večeri.

Smajo Smajlović dobio je dres golmana naše reprezentacije Asmira Begovića sa njegovim potpisom kao i potpisanu knjigu „Ja sam Zlatan Ibrahimović“ koju je na Bosanski jezik preveo književnik Ševko Kadrić.

Kulturno-umjetničko društvo „DEM“ iz Slovenije sa vrijednomDinkom Hrustanović, naši prijatelji sa Smotre kulture i školstva u Halmstadu, su nastupili i u Bijeloj. Kao što je bio slučaj u Švedskoj tako su i ovdje pobrali aplauze zadovoljnih Bosanaca i Hercegovaca. General Jovan Divjak je na prvenstvu promovisao svoju knjigu „Očekujući istinu i pravdu“.

Ovom prilikom, Fikret Kadić, predstavnik Švedske u Glavnom odboru SSDBiH, objelodanio je mogućnost organizovanja sljedećeg fudbalskog prvenstva bh.dijaspore u Švedskoj.

Slobodan dan do povratka u Švedsku iskorišten je da se upoznamo sa ovim gradom dok su nekolicina naših momaka, uprkos štrajkovima, uspjeli naći načina da se prebace do Milana i pogledaju utakmicu Zlatanovog Milana. Dan povratka proveli smo u Bergamu u iščekivanju Ryanairovog leta za Skavstu. „Posebnu zahvalnost dugujemo našem istinskom domaćinu, Sanelu Fuluriji, koji je svoja dva slobodna dana posvetio nama i našim željama“ riječi su svih učesnika švedske ekipe..

Goraždani u Bijeloj

Zanimljivost vezana za salu Palazzeto Dello Sport je da su odmah nakon završetka rata u njoj igrali košarkaši iz Goražda.U Bijelu su došli uz pomoć italijanskih dobročinitelja, bračnog para Enue dolle Nogore i Giovannija Francesse te nastavnice sa Tjentišta Šahze Fulurije.

Biella

Naši zemljaci iz Bijele (Biella), 80-tak km jugoistočno od Milana, uspješno su u organizovali IX svjetsko prvenstvo bh.dijaspore u malom fudbalu. Pomoć u organizaciji pružile su im kako opštinske tako i provincijske vlasti. Većinom protjerani iz gornjege Podrinja našli su svoje utočište u ovom, nekada prosperitetnom, gradu od 60-tak hiljada ljudi.

U nesigurnoj talijanskoj svakodnevici i sve dubljoj krizi koja vlada u ovoj državi, sve veći dio radnika ostaje bez posla. Nekada čuveni tekstilni centar Italije doživljava sudbinu našeg Boråsa - krojenje odjeće seli se u zemlje sa manjim proizvodnim troškovima. Na nekadašnji sjaj podsjeća još samo proizvodnja tekstila za modnog gurua Đorđija Armanija i direkcija čuvene fabrike sportske odjeće FILA.


Comments


Odabrani tekstovi
Novi tekstovi
Arhiv
Pratite nas
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page