top of page

Relikvije bosanske kraljevske riznice

Ugledni sarajevski profesor Enver Imamović, povjesničar i etnolog, dobitnik nagrade Isa-beg Ishaković Grada Sarajeva, autor je i geneaološkog stabla bosanske kraljevske porodice Kotromanića, koja je promovirana uz pomoć Zemaljskog muzeja Bosne Hercegovine i Galerije”Paleta”. Malo je poznato da Zemaljski muzej posjeduje i najveću riznicu ukrasnih predmeta, nakita, i starog novca sa prostora bivše države i njenog kraljevskog perioda. No, naprotiv, dobro je poznato da su vrata Zemaljskog muzeja u Sarajevu sramotno zatvorena, te da je to blago daleko od očiju posjetilaca, naročito narastajućeg broja stranih turista, koji se u svojim bedekerima oduševljavaju našim glavnim gradom!

Izgleda da je pobjeda ”Zmajeva”i njihova kvalifikacija za Brazil učinila već mnogo da ime Bosne i Hercegovine odjekne diljem svijeta, ali su vrlo značajni i hvale vrijedni i pokušaji drugih bosanskohercegovačkih neposustalih entuzijasta u cilju stavljanja imena Bosne i Hercegovine na evropsku i svjetsku kartu! Još 2009.godine u suradnji sa Zemaljskim muzejem pokrenut je projekat da se na najbolji mogući način pomogne promociji Bosne i Hercegovine, kako u regiji tako i u svijetu, a koautori projekta su ugledni sarajevski zlatar Sead Sofić (iz familije poznatih sarajevskih zlatara Sofić ) i Amira Sadić, a radi se o izradi replika starog bosanskog nakita, ukrasnih predmeta i novca bosanskih kraljeva iz riznice Zemaljskog muzeja Bosne i Hercegovine.

”Promocija BiH je jako potrebna, naročito na polju kulture, npr.kroz prikaz kulturno-historijske baštine. U Zemaljskom muzeju su bili oduševljeni i svake godine uspijevamo dići projekat na viši nivo. Izabrali smo nakit koji je primjeljiv i u zadnje četiri godine uspjeli smo napraviti 55 replika”, kaže koautorica projekta, a gosp. Sofić ponosno ističe da 25% od prodaje odlazi Zemaljskom muzeju u cilju edukacije mlađih kadrova!

Višestoljetne vještine starih bosanskohercegovačkih zanatlija polako, zbog starosti i i neinteresa mlađih generacija prelaze u zonu zaborava! Izgleda da su živopisni svjetovi majstora i njihovih kalfi, kao i uzbudljive sudbine poznatih zlatara i kujundžija ostali u prošlosti, iako je poslijeratni bum uvoza kiča iz Turske i Malezije napunio izloge zlatarskih radnji čitavom Baščaršijom, posebno Gazi-Husrefbegovom ulicom, koja se prije rata zvala Zlatarska ulica , baš po svojim mnogobrojnim zlatarskim radnjama i čuvenim zlatarima!

”Kroz razvoj nakita uočava se razvoj kulture i društva na ovim prostorima. Izrada replika kraljevskog nakita je izvan svake dnevno-političke priče, ovaj nakit govori o našoj prošlosti na koju trebamo biti ponosni”, kaze gosp.Sofić, koji je odgovoran za sve super sofisticirane zlatarske radove.

Ekonomska diplomacija Bosne i Hercegovine dala je također veliki doprinos ovom značajnom i jedinstvenom projektu! U Briselu i Vašingtonu su održane izložbe, koje su ostavljene kao stalne postavke, prije toga zapažene izložbe u Pragu, Londonu i Sarajevu, zadnja u Veleposlanstvu Bosne i Hercegovine u Zagrebu, a u pripremi su izložbe u Beogradu i Berlinu.

”Zemaljski muzej u Sarajevu je, nažalost, zatvoren, ali meni pada na pamet pjesma Maka Dizdara ”Bosna-prkosna od sna”. Nadam se da će muzej nastaviti sa radom i da će blago bosanske kraljevske riznice ponovo biti izloženo za posjetioce” rekla je ambasadorica naše zemlje u Zagrebu, gdja Azra Kalajdžisalihović, prilikom izložbe u Zagrebu.

Danas postoje četiri prodajna mjesta kraljevskih relikvija: zlatara ”Sofić” u Sarajevu, zlatara ”Božić” u Vlaškoj ulici u Zagrebu, Zemaljski muzej u Sarajevu i Međunarodni aerodrom Sarajevo. Replike nakita rađene su od srebra, od srebra sa pozlatom i od plemenitog kamenja, a cijene se kreću od 80 KM do nekoliko hiljada konvertibilnih maraka, ovisno o korištenim materijalima.

Nama koji posjećujemo domovinu i njen glavni grad Sarajevo ostaje da i osobno podržimo ovaj ambiciozni projekat, te pomognemo da Zemaljski muzej kao jedna od najznačajnijih kulturnih institucija naše zemlje ponovo širom otvori svoja vrata!


Comments


Odabrani tekstovi
Novi tekstovi
Arhiv
Pratite nas
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page