top of page

Dvadeset godina kulture, humanosti i druženja


Bosanskohercegovačko udruženje ”Ljiljan ” Växjö napunilo je dvadeset godina uspješnog rada.

To je bila prilika da se prijatelji udruženja okupe i zajednički proslave ovaj rođendan te da zaslužni članovi i saradničke organizacije dobiju zahvalnice i priznanja za svoj rad. U sali škole Katedral u subotu 14.decembra tražila se stolica više. Oko 300 posjetilaca došli su da vide, čuju i osjete miris Bosne i Hercegovine kroz kulturno-umjetnički program i muziku ansambla „Zlatne strune“.

Program povodom ovog jubileja pripremili su sami članovi ovog udruženja a voditelji su bili Amra Huskić i Adis Ćuran. Poslije intoniranja himni naše dvije domovine, Bosne i Hercegovine i Švedske, predsjednik udruženjaMuharem Numanspahić pozdravio je prisutne goste i prisjetio se „Ljiljanovih“ početaka. Udruženje je osnovano 2.novembra 1993.godine i u spisku članova svih ovih godina našlo se oko osamsto imena. Jedino je udruženje koje je izdalo knjigu o svom radu, ima dobru saradnju sa svim bh. savezima u Švedskoj i niz aktivnosti koje još uvijek okupljaju članove ovog udruženja.

Mješoviti hor „Ljiljana“ je bio prvi učesnik kulturno-umjetničkog programa. Iskustvo koje su stekli tokom duge karijere izvodeći švedske pjesme i sevdalinke u tradicionalnom stilu i uz vođstvo Besime Mašić, pomoglo im je da se uklope i u nove trendove. Naime, dolaskom Harisa Šehića kao novog horovođe počeli su sa obradama sevdalinki i ovaj način rada svidio se i publici.

Hor "Ljiljana"

Sadeta Sokol recitovala je dvije pjesme iz zbirke „Iskerane pjesme“ dok je mlada Azra Delkić debitirala sa gitarom i dvije sevdalinke. Harisu Šehiću i njegovoj gitari prilikom izvođenja pjesme Seada Memića Vajte pridružio se Sead Bosno iz „Zlatnih struna“.

Sadeta Sokol Azra Delkić Haris Šehić

Folklorna sekcija udruženja „Ljiljan“ obnovila je svoj rad prije dvije godine i u svom repertoaru imaju već četiri kola a publici su se za ovo veče predstavili sa dvije igre. Lijepo je bilo vidjeti nasmijane djevojke koje trenutno vježbaju gotovo samostalno, uz povremene smjernice Mehe Kaljanca. Za nagradu su članice folklora dobile na poklon tortu u obliku bosanskohercegovačke zastave.

Folklor "Ljiljana"

Književnik Ševko Kadrić predstavio je nekoliko knjiga bosanskohercegovačkih pisaca i svoju novu knjigu „Druženje po mjeri duše“. Interesantno je da je u ovoj knjizi opisano druženje sa Sadikom Beglerovićem iLamijom Suljević članovima našeg udruženja. Ševko Kadrić je u knjizi „Rođen za doktora“ opisao životni put našeg Avde Suljevića. Iskreni prijatelj našeg „Ljiljana“!

Slikar Ahmet Kapetanović izložio je dio svojih slika u školi Katedral. Ovaj afirmisani umjetnik imao je niz izložbi u Švedskoj, Indiji, Belgiji, Švajcarskoj...Planira da u doglednom vremenu napravi izložbu i u Bosni i Hercegovini.

Ševko Kadrić Ahmet Kapetanović Voditelj: Amra Huskić

Bakir Dizdar je pripremio rado gledane slajdove o radu udruženja „Ljiljan“.

Nakon kulturno-umjetničkog programa pristupilo se dodjeli zahvalnica. Komuna Växjö dobila je Zahvalnicu za podršku udruženju ”Ljiljan” dok su švedske organizacije: NBV Sydost – Växjö, ABF Södra Småland – Växjö , Röda Korset Växjö, Tallgården, Stadsbiblioteket Växjö i Öppna Kanalen Växjö dobile zahvalnice za uspješnu dugogodišnju saradnju.

Zahvalnice su takođe dobili: Vårdcentralen Dalbo – Växjö, FlyktingPsykiatri Kronoberg, Handikapprörelsens Idé- &KunskapsCentrum Kronoberg, ICA Supermarket Dalbo I Växjö, Katedralskolan i Växjö, CA Fastigheter AB.

Posebne zahvalnice dobili su švedski prijatelji „Ljiljana“: Torbjörn Hedhammer, Märtha Helje, Kajsa Sundström i Gunnar Rydgård.

Za uspješnu dugogodišnju saradnju, zahvalnice su dobili bh. savezi u Švedskoj: Savez bosanskohercegovačkih udruženja u Švedskoj, Bosanskohercegovačko-švedski savez žena, Bosanskohercegovački Savez žena u Švedskoj, Bosanskohercegovački omladinski savez u Švedskoj, Savez Banjalučana u Švedskoj i MDD „Merhamet“ u Švedskoj.

Bošnjačka islamska zajednica Växjö, Udruženje logoraša BiH Växjö i Aktivitet centar u Halmstadu su udruženje koja su dobili zahvalnice kao i „Faruks transport“ koji je „Ljiljanova“ veza sa domovinom. Zahvalnice su još dobili listovi „Bosanska pošta“ i „Glas BiH“ i književnik Ševko Kadrić.

Zahvalnice za lični doprinos i aktivno učešće u radu udruženja dobili su: Zlatan Zahirović, Meho Kaljanac, Edin Huskić, Aiša Cerić, Srećko Džino, Ramiz Šišić, Zijanida Baker, Haris Šehić, Denis Zdenac, Sabahudin Zulić, Behija Džanić, Enisa Crnkić Galib, Kazić, Edina Nezić, Hasan Hadžiabdić, Kasim Dobrača, Suzana Kadirić, Midhat Paravlić, Edib Pašić, Asmir Delkić, Safet Hadžimešić, Sadeta Sokol, Mirjana Karahalilović i Avdo Suljević.

Priznanje za izuzetne zasluge i nesebičan doprinos radu udruženja ”Ljiljan” dobili su: Sadik Beglerović, Feko Pendek, Besima Mašić, Bakir Dizdar, Begzada Avdić, Muharem Numanspahić, Izeta Burazerović, Naida Arnautović (posmrtno).

Priznanje je dobio i Karl-Magnus Karlsson, stanovnik Växjö, koji je učestvovao u vojnoj misiji UN-a u vrijeme rata u Bosni i Hercegovini.

Nakon dodjele priznanja, „Zlatne strune“ su preuzele kormilo i zaplovilo se morem muzike. Na „Ljiljanovim“ familijarnim zabavama uvijek je puno dječijih kolica, ića i pića, veselog raspoloženja i lijepog provoda. Ovaj put je i kvalitetan program koji su pripremili članovi „Ljiljana“ bio razlog više za posjetu. Mnoge riječi zahvalnosti upućene su organizatorima ove večeri.

Dobitnici zahvalnica i priznanja

Dobitnici priznanja: Muharem Numanspahić, Bakir Dizdar, Sadik Beglerović, Izeta Burazerović, Besima Mašić, Feko Pendek i Lejla Arnautović (kćerka rahmetli Naide Arnautović )

Prikupljeno 4.000 bosanskih maraka humanitarne pomoći

Novac od prodatih karata i novac koji je skupljen tokom večeri bit će uplaćeni djeci Konjević polja i siromašnim porodicama u našoj domovini. Članovi „Ljiljana“ iskazali su svoju humanost na najbolji način. Hvala svima koji su pomogli ovu dobrotvornu akciju.


Odabrani tekstovi
Novi tekstovi
Arhiv
Pratite nas
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page