Iz sehare folklora Bosne i Hercegovine
Uoči Dvadesete savezne smotre bh.kulturnog stvaralaštva i školstva Odbor za kulturu Saveza bh. udruženja u Švedskoj organizovao je jednodnevni seminar za vodje folklornih sekcija. Domaćin je bilo udruženje ”Bosna” iz Boråsa.
Udruženje ”Bosna” već dugi niz godina saradjuje sa KUD ”Živinice” i česte su uzajamne posjete i koncerti. Ovog puta je u Boråsu boravila delegacija iz Živinica, a posjećeno je i bh. udruženje u Gislavedu u kojem su gosti stekli još jednog prijatelja. Kako je u sastavu delegacije bio i gospodin Enver Šehović, direktor i koreograf KUD ”Živinice”, to je bila prilika da se kulturni radnici u bh. udruženjima upoznaju sa elementima folklorne tradicije Bosne i Hercegovine.
Na seminar sa naslovom” Iz sehare folklora BiH” odazvalo se preko 40 učesnike iz 9 udruženja. Ni ”sniježni kijamet” tog 1.februara nije omeo folklorne entuzijaste iz Boråsa (Bosna), Gislaveda (BiH), Göteborga (Behar), Jönköpinga (Sarajevo), Malmö (Bosanska Krajina i Sarajevo), Norrköpinga (BiH), Värnama (BiH) i Växjö (Ljiljan) da dodju na seminar. Nakon toplog prijema i ručka goste i učesnike pozdravila je Azra Jelačić, predsjednica Saveza bh. udruženja i istakla važnost susreta sa ljudima iz struke iz BiH u edukaciji aktivista u folkloru. Obraćajući se učesnicima seminara gospodin Šehović je rekao da je za ovu priliku izabrao temu narodnih nošnji u BiH.
Pokazalo se da amaterska folklorna društva, ne samo u useljeništvu, nego i u Bosni, griješe kada treba uskladiti igru, nošnju, pripadnost jednom narodu i geografskom odredjenju. Putem slika predstavljene su nošnje iz svih krajeva, pojašnjeno je i u kojim se koreografijama mogu koristiti. Za ilustraciju dobro došle i lutke u narodnim nošnjama koje se nalaze u prostorijama udruženja. Bilo je pitanja o nazivima pojedinih dijelova opreme, kako se ispravno nosi i u kojoj igri koristi.
Nakon pauze Muhamed Mujakić, član Odbora za kulturu Saveza, dao je historijat i ulogu folklora u očuvanju identiteta kod bh. prognanika u prvim danima dolaska na ove prostore. Zatim je dao pregled primjedbi folklornih autoriteta iz BiH, koji su bili članovi stručnog žirija na saveznim smotrama ili predavači na seminarima u Švedskoj.
Za podlogu svog izlaganja Mujakić je uzeo intervju sa Refikom Kulovićem sa seminara u Jönköpingu u novembru 2006.godine. Prisustni su čuli uživo zapažanja uglednog koreograf sa folklornih festivala iz više evropskih zemalja i Amerike. Kulović je bio posebno kritičan na upliv kiča u našu kulturnu tradiciju.
Pismena zapažnja i primjedbe stručnih ljudi iz BiH na posljednjim saveznim smotrama su indentična sa ovim Kulovićevim od prije osam godina. Postavlja se pitanje: zašto se temeljne greške ponavljaju -ili ti materijali nisu stigli do vodja folklornih sekcija ili oni nisu obučeni da prenesu originalnu koreografiju na pozornicu. Predsjednica Saveza – Azra Jelačić je potvrdila spremnost sa se ulože sredstva u obuku kadrova koji će raditi sa folklornim sekcijama na pravilan način i da ćemo na taj način ispuniti obavezu na očuvanju naše izvorne kulturne tradicije.
Raduje podatak da je na seminaru bilo puno mladih, koji su pitali, komentarisali i dobili prave odgovore. Istovremeno su informisani o predstojećim regionalnim smotrama kulture, dobili su tekst Propozicija i sugestiju kako zajednički realizovatu Dvadesetu smotru 2.maja u Växjö.