Muzička akademija - šest decenija ponosa grada Sarajeva
Skoro svi posjetioci Sarajeva i njihovi vodiči zaustavljaju se pred čuvenom Sarajevskom katedralom, a samo nekoliko koraka dalje od nje, nalazi se još jedna značajna institucija: Muzička akademija Bosne i Hercegovine, iz koje se, za lijepih dana u Sarajevu, čuju zvuci klavira, violine ili klarineta, kao i vokali budućih opernih solista, i možda, budućih zvijezda svjetskih opernih kuća.
Najstarija muzičko-obrazovna institucija u Bosni i Hercegovini, u čijim klupama su odgojene generacije afirmiranih umjetnika, ove godine obilježava svoj 60.-ti rođendan, nizom svečanih programa, koji ujedno predstavljaju kulmen koncertne sezone 2015. godine.
Muzička akademija u Sarajevu osnovana je 20.maja 1955.godine dekretom Narodne skupštine Federativne Republike Bosne i Hercegovine, koji je potpisao tadašnji narodni tribun Đuro Pucar -Stari, a njen prvi dekan bio je Cvjetko Rihtman, otac kasnije poznatog bosansko-hercegovačkog muzičara i dirigenta Ranka Rihtmana.
U ovoj poznatoj instituciji i hramu naše muzičke kulture, odgojena su mnoga poznata imena, jer se akademija bavi muzičkom pedagogijom, umjetničkim i naučnim radom, surađuje sa akademijama na Balkanu, te diljem Evrope i svijeta, a treba napomenuti da je postratna suradnja sa Švedskom i Stokholmom na zavidnom nivou, kako među profesorima Muzičke akademije, tako i među njenim studentima. Svakako, nikada ne treba zaboraviti ni enorman angažman studenata i profesora Muzičke akademije za vrijeme rata i agresije na Sarajevo i Bosnu i Hercegovinu, kada su pod granatama i ruševinama držali koncerte i priredbe i muzikom podizali duh otpora u našoj domovini!
Program svečane akademije, kojom je obilježen ovaj značajni jubilej, a koji se održao u Narodnom pozorištu u Sarajevu, uveličalo je prisustvo dekana i delegacija partnerskih akademija iz regije i partnerskih zemalja, kao i značajnih zvanica iz sfere društvenog i kulturnog života Sarajeva i Bosne i Hercegovine. Pojedincima su uručena priznanja i zahvalnice za uspješnu dugogodišnju suradnju, te podršku Muzičkoj akademiji u razvoju njenih pedagoških, umjetničkih i naučno-istraživačkih ciljeva.
Slavljenička atmosfera bila je upotpunjena cjelovečernjim koncertom, na kome je nastupio Simfonijski orkestar Muzičke akademije i partnerskih institucija, predvođen vrsnim dirigentom redovnim profesorom Ognjenom Bomostarom.
Za noć u kojoj je slavljen ovaj, za Sarajevo i Bosnu i Hercegovinu značajan jubilej, studenti Muzičke akademije pripremili su muzičku senzaciju: "Fantastičnu simfoniju" Hectora Berlioza. Ovo grandiozno muzičko djelo, nastalo u 19. stoljeću, svojom sadržajnom koncepcijom je promijenilo tokove svjetske muzičke povijesti, te njegova izvedba u Sarajevu nakon više od 30 godina, predstavlja svojevrstan muzički raritet, koji naš glavni grad stavlja rame uz rame sa evropskim metropolama.
Ta Berliozova "Fantastična simfonija", u interpretaciji mladih bosansko-hercegovačkih umjetnika, pobudila je ogromnu pažnju javnosti, i taj dan početkom ljeta ove godine, ostat će upamćen kao dan kada je muzička umjetnost nadrasla sumornu bosansko-hercegovačku stvarnost!