Biramo mir!
„Daleko od Bosne i Hercegovine, sa Bosnom i Hercegovinom u srcu, danas slavimo njezin rođendan, 25.novembar.“
21. i 22. novembra proslavljen je u Kulturhusetu u Boråsu rođendan naše domovine. Domaćin ovogodišnje proslave Dana državnosti bilo je udruženje „Bosna“ a pomagale su im i članice udruženja „BiH“ iz Gislaveda. I bili su dobri domaćini! Trudili su se da ugode svima i u tome su uspjeli.
Zvanični dio programa počeo je u subotu 21.novembra sa dvije radionice: „Napišite rođendansku čestitku BiH“ i „Stavite cvijet sjećanja na zajednički pano i sjetite se žrtava rata“. Ova aktivnost trajala je oba dana i prvi cvijet je postavila ambasadorica BiH u Švedskoj Vesna Ćužić.
Program je osmislio Mirsad Begović, koordinator Odbora za kulturu, koji je bio i voditelj ove manifestacije.
Mirjana Berberović se predstavila sa izložbom slika „Gradovi moje domovine“. Motivi su bili Ferhadija u Banja Luci, stari most u Mostaru, Jajce, Počitelj, kula u Gradačcu, Kiseljak...Mirjana je,inače, poznata po slici „Srebrenica 95“. Zlatija Jašarević je lijepeći tekstil na platno uradila „Bosansku kuću“. "Nikad nije kasno početi se baviti umjetnošću", smatraju ove dvije gospođe.
Azra Jelačić, predsjednica Saveza bosansko-hercegovačkih udruženja, obratila se prisutnim gostima i pozvala ih, nakon slušanja himni, odaju minutom šutnje počast žrtvama terorističkog napada u Parizu.
Novoizabrana ambasadorica BiH u Švedskoj pohvalila je rad Saveza bh.udruženja u Švedskoj i zahvalila se na pozivu za ovu manifestaciju. Naglasila je da se ovaj praznik slavi u Federaciji ali ne i u Republici srpskoj ali da povijesni značaj ovog datuma niko ne može osporiti za državu Bosnu i Hercegovinu.
Ulf Olsson, predsjedavajući Izvršnog vijeća skupštine opštine Borås, je još jednom istakao značaj dolaska Bosanaca i Hercegovaca u ovaj grad: „Vašim dolaskom je počeo preporod u ovom gradu.“
U kulturnom dijelu programa učestvovali su mješoviti hor ”Izvor” i hor mlađih juniora iz udruženja ”Bosna” Borås i recitatori iz udruženja ”BiH” Gislaved.
Pjesme koje su horovi iz Boråsa imali na repertoaru su: „Zemljo moja“, „Djeca su ukras svijeta“, „Daj nam sunca“, „Hajmo Bosno“. Ajla Selimagić, Ajna Filipović i Elvira Kocanović su otpjevale „Stay“, Larisa Poje „Streng“ a Zarina Čutura „Aladžu“. Kao zadnja tačka muzičkog programa bila je pjesma „I natt jag drömde“ koju su zapjevali svi prisutni.
Recitatori iz udruženja „BiH“ Gislaved, Anes Skender, Amela Klinac, Amer Dervišić i Dino Ahmetović su izveli recital koji su pripremile Azra Lokvančić i Sadeta Murić. Recital govori o našoj domovini i mladoj generaciji koja ne poznaje dovoljno svoju zemlju ali je želi upoznati i zavoljeti. U recitalu je korišten tekst od Meše Selimovića o Bosancima. Nakon kulturnog dijela programa počastili smo se tortom sa zastavom Bosne i Hercegovine.
Profesor dr. Besim Spahić se odazvao pozivu na ovaj skup iako je pred dolazak dobio jaku gripu. U razgovoru sa Begovićem dotakli su se više tema o našoj historiji, jeziku, ekonomiji, Dejtonskom sporazumu i politici. Na originalan način i bez dlake na jeziku rekao je istinitu priču o nama. Spahić podseća da postoji i predislamski bosanski identitet, koji Turci za 437 godina nisu uspeli da unište – drevna Bosna, zemlja dobrih ljudi. "Nisu uspjeli Austrougari, nije uspjela Kraljevina SHS, neće uspjeti ni sad ovi, to je samo jedna prolazna faza. Bosna je jača od svega!"
Emir Henić, predavač na Univerzitetu u Lundu, održao je predavanje o stanju prije i u toku rata u Bosni i Hercegovini i našim prvim godinama u izbjeglištvu. Mi smo jedna od grupa koja se najbolje snašla u Švedskoj i trebamo biti ponosni kao Bosanci i Hercegovci u našoj drugoj domovini, naglasio je Enes Henić. Henić je prije rata svirao klasičnu gitaru i bio prvak dva puta u BiH pa nam je ovom prilikom pokazao svoju virtuoznost na ovom instrumentu.
U subotu veče organizovano je druženje u prostorijama udruženja „Bosna“. Na početku je bio kraći nastup folklora a poslije je svako ko je želio zapjevati sevdalinku imao priliku da to i uradi. Pratnja su bili članovi hora „Izvor“.
Na kraju, kako reče Azra Jelačić: “Prof. dr Besimu Spahiću i dr Emiru Heniću posebni pozdravi i veliko hvala na učešću u našem programu kao i druženju. Ovom prilikom zahvaljujem na fantastičnoj saradnji i uspješno obavljenom zadatku. Još jednom možemo biti zadovoljni i odati sebi priznanje.“
Pošto je profesor Besim Spahić došao bolestan i nije mogao da jede restoransku hranu rekao je u nedjelju da bi volio pojesti tarhanu i puru. Sadeta Murić je prenijela poruku Fatimi Selimagić, ona upitala svoju majku Kadriju Mević i tako je stigla čorba i pura za profesora Besima!